Bokserologia dla początkujących i zaawansowanych

z powrotem

Boksery są zaliczane do II grupy FCI Pinczery i sznaucery, molosy , psy górskie i szwajcarskie psy do bydła, do sekcji 2.1 molosy i psy dogowate, podlegające próbom pracy . Wzorzec FCI został oznaczony numerem 1.

Krajem pochodzenia bokserów są Niemcy, a ich przeznaczenie to pies towarzyszący, obronny i użytkowy.

Boksery są psami średniej wielkości, zgrabnymi, muskularnymi, o krótkiej, gładkiej sierści, pięknie podkreślającej atletyczną budowę psa. Co do eksterieru boksera istnieje wiele teorii, mówiących, jaki idealny bokser powinien być. Największe różnice istnieją chyba między bokserem "amerykańskim" a "kontynentalnym" czy "europejskim". O tym może napiszę kiedy indziej...

Jeśli chodzi o eksterier boksera, wyczerpująco na ten temat mówi wzorzec rasy. Aktualny wzorzec można znaleźć m.in. na stronie Klubu Boksera w Polsce. Dla wielu miłośników tej rasy podstawowe znaczenie ma jednak nie tyle wygląd, ile charakter boksera.

Boksery są odważne, cięte, pewne siebie, charakteryzuje je skłonność do silnych związków z właścicielem. Jest to dziwne połączenie: twardość, czujność, temperament, wrażliwość i uczuciowość.

Ponadto boksery są energiczne, przyjazne, dobrze się sprawdzają jako psy rodzinne. Charakteryzuje się również wewnętrznym spokojem i pewnością siebie, wynikającą z poczucia siły.

Mimo że bokser nie jest psem agresywnym, w przypadku rzeczywistego zagrożenia wykaże się odwagą i wolą walki. Boksery nie są tchórzliwe, jeśli podejmą walkę, prowadzą ją z determinacją i prawdziwą wolą zwycięstwa.
Waleczny bokser jest również rycerski: jeśli trzeba, staje po stronie słabszych.
Bokser jest psem bardzo rodzinnym, najlepiej czuje się w otoczeniu swojej rodziny. Jest bardzo opiekuńczy.

Trzymanie boksera z dala od rodziny jest bardzo złym pomysłem i prowadzi do złych zachowań psa. Utrzymywanie boksera jako psa łańcuchowego prowadzi do degeneracji i poważnych zaburzeń psychicznych. Taki bokser łatwo może stać się niebezpieczny.

Bokser wymaga pieszczot, uwielbia być w centrum uwagi, kocha być chwalonym, przepada za spacerami, które raczej nie powinny być leniwmi przechadzkami. Bokser jest przecież pełnym energii, chce biegać, skakać, bawić się. Warto go szkolić, wymagać od niego - jak na psa użytkowego przystało, bokser lubi się czuć przydatny, potrzebny. Równocześnie są to psy szalenie uczuciowe, wrażliwe, bezbłędnie wyczuwające nastroje i intencje swojej pańci.

Bokser silnie odczuwa potrzebę stałego towarzyszenia swojej rodzinie.

 
Krótka historia rasy - prapoczątki i początki
Wzorzec boksera z moim własnym niezbyt fachowym komentarzem :-)
 
Pozostałe fakty i mity o bokserach - w przygotowaniu...